Pravilno ostrenje verižne žage

Da bi vaša verižna žaga vedno delovala s polno močjo in vsakič zagotovila popoln rezultat rezanja, jo morate redno brusiti. Topa ali neenakomerno obrabljena veriga potrebuje več sile, deluje nenatančno in lahko predstavlja tudi varnostno tveganje. Pravilno ostrenje verige zahteva nekaj vaje, vendar se ga je mogoče hitro naučiti s pravim orodjem, tudi za tiste brez tehničnih izkušenj. V tem blogu vam ponujamo navodila, kako to narediti v preprostih korakih.
 

A man cutting a branch off the Einhell chainsaw.
Po brušenju verige žage je rezanje z akumulatorsko verižno žago veliko lažje.

Kdaj je treba verigo nabrusiti?

Kdaj ali kako pogosto morate nabrusiti verigo verižne žage, je odvisno od vašega delovnega načina, lesa, ki ga želite žagati, žage in verige same, zato je na to vprašanje nemogoče dati enoznačen odgovor. Če pa se pojavijo naslednji znaki, je čas, da nabrusite verigo verižne žage:

  • Veriga se ne podaja več sama v les: Če morate med žaganjem pritiskati na verižno žago, da se zagrize v les, veriga žage ni več dovolj ostra.
  • Motorna žaga preskakuje: Če se verižna žaga ne more več pravilno zatakniti za les in med žaganjem poskakuje, tudi to kaže na pomanjkanje ostrine.
  • Žagovina namesto lesnih sekancev: Če med navpičnimi rezi, kot je prečni rez, ali med potopnimi rezi namesto grobih lesnih sekancev nastane drobna žagovina, morate verigo nemudoma nabrusiti.
  • Rezanje samo v eno smer: Če rez opazno poteka samo v eno smer, so zobje na eni strani preveč topi.
  • Emisije dima: če se pri žaganju kadi kljub delujočemu mazanju verige, pravilni napetosti verige in pravilno nastavljenemu uplinjaču, veriga žage ni dovolj ostra.
A man cutting a branch off with the Einhell chainsaw.
Za popolne rezultate akumulatorske verižne žage potrebujejo tudi ostro verigo.

Pravo orodje za ostrenje vaše verižne žage

Najlažji način za ostrenje motorne žage je uporaba specializiranega brusilnika za verige. Če želite verigo žage nabrusiti ročno, boste potrebovali nekaj posebnih orodij in pravo tehniko piljenja. Obe možnosti bomo podrobneje razložili.

Uporaba brusilnika verige

Verižno žago najlažje nabrusite s posebnim orodjem za ostrenje verižni žag. Brusilnik verig je opremljen z vodilom, v katerega je veriga žage varno vpeta. Z brusilno ploščo in pravilno nastavitvijo kota lahko nato enega za drugim optimalno nabrusite člene verige na vsaki strani. Prepričajte se, da prilagodite nastavitev kota, preden zobe žage nabrusite v nasprotni smeri.
 

Someone sharpening the chainsaw.
Za enostavno ostrenje žaginih verig obstajajo posebni brusilniki za verige.

Brušenje verige s pilo

Če doma nimate brusilnika za verige ali raje verigo nabrusite ročno, boste potrebovali naslednja orodja za enostavno, hitro in pravilno ostrenje verige žage:

  • okrogla pila za zobe žage
  • ravna pila za omejevalnik globine
  • merilnik za brušenje
  • držalo za pilu (neobvezno)
  • mreža za ostrenje (neobvezno)

Pri izbiri okrogle pile je pomembno, da izberete pravi premer. Iz specifikacij proizvajalca lahko ugotovite, kateri premer je pravi za vašo verigo žage. Ko gre za ploščato pilo, se morate prepričati, da ima prave (kompaktne) dimenzije in fini rez, ki ga potrebujete za to delo. Obe datoteki lahko najdete v dobro založenih specializiranih trgovinah. Predvsem za začetnike je držalo za pile zelo uporaben pripomoček. To boste pogosto lahko dobili v kompletu z vašo okroglo pilo. Držalo je nameščeno na ročaju in vam pomaga ohranjati pravilno višino brušenja. Merilnik piljenja vam bo pomagal pri več različnih opravilih: z njim lahko dosežete pravi kot pri ostrenju, prilagodite razdaljo omejevalnika globine in očistite utor in odprtino za dovod olja na vodilu. Mreža za ostrenje je tudi uporabno orodje, ko gre za doseganje pravega kota. Z vgrajenim magnetom ga enostavno pritrdite na vodilo verige.

A man cutting off the trunk of a tree.
Z ostro verigo se verižna žaga z lahkoto prebija skozi les.

Brušenje verižne žage: Vodnik po korakih

1. korak: Pripravite verižno žago in verigo

Za začetek morate temeljito očistiti verigo – najbolje je uporabiti smolno topilo ali posebno čistilo za verižne žage. Pomembno: Lepilno olje in drevesno smolo je treba popolnoma odstraniti.

Nato preverite, ali je bila dosežena oznaka obrabe na omejevalniku globine ali robu plošče. V tem primeru je bolj smiselno kupiti novo verigo žage kot ponovno brusiti obstoječo. Če je ostalo še dovolj materiala za ostrenje, morate verigo verižne žage ustrezno pripraviti. Če jo nameravate brusiti ročno, lahko verigo pustite na žagi. Če želite to narediti, napnite verigo, aktivirajte zavoro verige in pritrdite meč v primež. Če uporabljate orodje za ostrenje verige motorne žage, boste morali odstraniti verigo in jo vpeti v vodilo.

Na tej točki (če ne prej) si nadenite tudi rokavice, da preprečite poškodbe zaradi zob verige žage.

Namig: Najkrajši rezalni zob označite s svinčnikom kot vodilni zob in tu začnite brusiti. Tako boste točno vedeli, kdaj ste obdelali vse zobe v vsaki smeri.

2. korak: Ostrite obe strani verige eno za drugo

  • Pilo vodite tako, da z eno roko držite ročaj in z drugo roko premikate pilo naprej mimo rezalnega zoba. Začnite z vodilnim zobom in ga nastavite. Pilite v rezalni zob tako, da lahko pilico po njem vodite s pritiskom od znotraj navzven.
    Pilite vedno pravokotno na vodilo. Pravi kot ostrenja je odvisen od verige žage in lesa, ki ga želite rezati. Kot ostrenja je običajno med 25° in 35° – trši kot je les, večji je kot. Vedno upoštevajte priporočila proizvajalca. Za vzdrževanje pravilnega kota priporočamo, da kot pomoč uporabite mrežo za ostrenje ali pilo.
    Pri piljenju pazite, da pila zajame samo v gibu naprej in da jo pri ponovnem vlečenju nazaj rahlo dvignete. Pilo redno obračajte, da se ne obriše na eni strani.
  • Če uporabljate orodje za ostrenje verižne žage, je postopek precej podoben. Ko je veriga pritrjena na vodilo, prilagodite kot brušenja s pomočjo lestvice. Nato zložite omejevalnik verige navzdol in povlecite verigo toliko nazaj, da bo omejevalnik prislonjen na rezalni člen. To vam omogoča brušenje zoba brez zdrsa verige. Spustite brusilno glavo, dokler se brusilno kolo ne dotakne členka verige, in nastavite omejevalnik globine. Zdaj lahko začnete postopek ostrenja.
  • Popoln rezultat brušenja in s tem popolno ostrino dosežete, ko na rezalnem robu vidite neprekinjeno brušenje, ki ne odbija svetlobe. Ponavljajte postopek brušenja ali piljenja za vsak zob, dokler ponovno ne dosežete vodilnega zoba. Poskrbite, da boste vse zobe pilili na enako dolžino. Nato obrnite žago za 180° ali prilagodite nastavitev kota orodja za ostrenje verige, da se ujema z enako stopnjo kot druga stran lestvice, in delajte na drugi strani verige žage.
Close-Up image of a chainsaw
Verigo žage je treba brusiti zob za zobom na obeh straneh.

3. korak: Preverite in prilagodite omejevalnik globine

Ko ste nabrusili vse rezalne zobe, je treba nastaviti ustrezne omejevalnike globine. Kot že ime pove, omejevalnik globine omejuje, kako globoko zobna plošča prodre v les. Ker zobna plošča nenehno pada nazaj in se med brušenjem vedno krajša, se spreminja tudi razdalja med zgornjim robom plošče in zgornjim robom omejevalnika. Vendar pa mora biti ta tako imenovana razdalja omejevalnika globine enaka za vse rezalne elemente in mora biti prave velikosti.

Če je razdalja prevelika, veriga ne bo tekla gladko in bo močno vibrirala. Tveganje odsuna se prav tako poveča, ko se zmanjša vzdržljivost verižne žage. Veriga žage je v tem stanju tudi bolj raztegnjena, kar lahko povzroči nenaden zlom. Če je razdalja premajhna, se zmanjša učinkovitost rezanja.

Razdaljo lahko preverite z merilnikom pile. Enostavno ga namestite na verigo žage tako, da leži na ploščah sosednjih rezalnih zob. Če omejevalnik globine štrli čez merilo, ga morate obrusiti s ploščato pilico, dokler pila ne leži na merilniku. Nato lahko merilnik postavite na stran in nekoliko zaokrožite omejevalnik globine, da se vrne v prvotno obliko. Tako se izognete nepotrebnim tresljajem pri kasnejšem žaganju.

4. korak: ponovno pripravite verižno žago za delo

Ko so vsi rezalni zobje spet enake dolžine in so koti ostrenja in razdalje omejevalnika globine na obeh straneh pravilni in enaki, lahko verižno žago znova pripravite za delo. Če ste pred tem odstranili verigo, jo lahko vzamete iz vodila orodja za ostrenje verige verižne žage in jo znova namestite na meč. S krtačo ali stisnjenim zrakom odstranite kovinske ostružke s celotne verige in rezalnega orodja. Nato namažite verigo žage. Nazadnje prilagodite napetost verige v skladu s specifikacijami proizvajalca.

A man cutting off a trunk of a tree with the Einhell chainsaw.
Bencinska, električna ali akumulatorska verižna žaga: redno brušenje verige je obvezno za vsako žago.

Povzetek: Ostre verige omogočajo prijetno delo

Brušenje verige žage zagotovo ni najlepše delo v delavnici, vendar zagotavlja varno, lahkotno in natančno delo z vašo verižno žago. Če sledite korakom v teh navodilih, nič ne bo oviralo vašega naslednjega projekta z motorno žago.

Naše priporočilo: najboljše verižne žage in orodje za ostrenje

Marina Liefke
Napisal Marina Liefke
Objavljeno 21.10.2024

Marina Liefke je spletna urednica pri Einhellu, kjer se ukvarja s skoraj vsemi besedili, povezanimi z orodji, vrtnimi pripomočki in dodatki. Potrebno znanje pridobiva skozi praktično usposabljanje o izdelkih in tesno sodelovanje z Einhellovimi vodji produktov. Njen najljubši pripomoček je akumulatorski kompresor PRESSITO, ker takoj, ko zmanjka zraka, ga ponovno napolni.