Kako uporabiti listje in zelene potaknjence na vašem vrtu

Košnja trate, striženje žive meje, pobiranje listja – vse leto se vrtni odpadki kopičijo. Še posebej jeseni pa se nabirajo ostanki obrezovanja dreves, rezov žive meje in grmovja ter zadnjih voženj s kosilnico. Kje pa naj končajo vsi potaknjenci, listi in veje? Vsega tega ni treba končati v zabojniku za organske odpadke ali oddati v reciklažni center. V tem članku se naučite, kako na svojem vrtu uporabiti ostanke trate, listje in druge vrtne odpadke.

A woman raking up leaves in her yard with an Einhell cordless leaf blower.
Uporabite lahko listje, potaknjence trate in veje zadnjega obrezovanja žive meje, namesto da jih zavržete!

Kaj storiti z vrtnimi odpadki?

Mnogi domači vrtnarji manjše količine zelenih potaknjencev in listja preprosto odvržejo v koš za organske odpadke. Vendar to ni preveč ekološko, saj bi lahko te odpadke prav tako uporabili za prihajajočo vrtno sezono.

V nobenem primeru ne smete samo sežigati listov ali vej! Odvisno od tega, kje živite, je to morda celo nezakonito. Tudi če to dovoljujejo zakoni vaše države, občina ali urad za javni red, je treba take požare vedno prijaviti in odobriti vnaprej. Vendar pa kurjenje vrtnih odpadkov ni samo s pravnega vidika problematično, saj je dim, ki pri tem nastane, škodljiv za okolje, prizadene prostoživeče živali in lahko moti sosede ter predstavlja precejšnjo požarno nevarnost.

Kljub temu, če svoj vrt redno vzdržujete, bodo tu in tam nastali odpadki. Našteli smo vrtnarska orodja, ki se najpogosteje uporabljajo na vrtovih:

A man freeing his garden from autumn leaves with the help of an Einhell leaf vacuum cleaner.
Glede na to, katero vrtno orodje uporabljate, nastajajo različne vrste vrtnih odpadkov.

Praktična orodja za vzdrževanje vrta

  • Škarje za živo mejo: kot nadomestek za ograjo ali za dekorativne namene – da bodo vaše žive meje bujne in zdrave, jih je treba enkrat ali dvakrat letno postriči. Listje in veje nastajajo kot odpadki, odvisno od žive meje.
  • Škarje za travo in grmičevje: Naprave 2 v 1 se ne uporabljajo samo za obrezovanje ozkih prostorov, vogalov in robov trate, temveč se uporabljajo tudi za oblikovanje grmovja in grmovja zahvaljujoč rezilom obrezovalnika grmičevja. Tanke veje in travo je treba reciklirati ali zavreči.
  • Verižne in obrezovalne žage: Naj gre za podiranje dreves ali žaganje posameznih vej, lahko lesne ostanke, ki se naberejo med vzdrževanjem dreves, pogosto uporabimo za kurjavo.
  • Prezračevalniki: Da korenine trave dobijo dovolj pomembnih hranil, vode in zraka za zdravo rast, je trato priporočljivo razrahljati vsaj enkrat letno. Pri tem se travna filc, odmrli ostanki trave in mah odstranijo in nastanejo kot odpadni proizvod.
  • Kosilnice: Klasika med vrtnimi orodji, ki ne smejo manjkati v nobenem gospodinjstvu z zelenimi površinami. Ob redni košnji trata ponovno zraste zdrava. Preostala travna trava se zato večkrat nabira spomladi, poleti in jeseni.

Da bi izkoristili stranske proizvode, ki nastanejo pri vrtnarjenju, so te naprave praktični pomočniki:

  • Puhalniki za listje: Pomagajo vam pobrati pisano listje, ki se nabere na vašem vrtu.
  • Sesalniki za listje: S sesalnikom za listje ne morete le zbirati listov v zbirni vreči, temveč jih lahko tudi zdrobite neposredno skozi vgrajeni drobilnik. Sesalnik za listje ni primeren za drobljenje vej.
  • Drobilniki: vej, rastlinskih ostankov, obrezkov grmovja in žive meje – v vrtnem drobilniku lahko zdrobite skoraj vse vrtne odpadke. Nato ga lahko uporabite za kompostiranje. Kako natančno to storite, lahko izveste spodaj.

Reciklirajte vrtne odpadke, kot so veje, žive meje in zeleni potaknjenci

Kompostiranje

Kompostni kup na vašem vrtu je smiseln iz več razlogov: tam lahko ne le odložite veliko vrtnih odpadkov, temveč jih uporabite tudi za nekatere kuhinjske odpadke, namesto da bi jih odvrgli le v svoj koš za organske odpadke. Na primer, olupki in ostanki sadja in zelenjave, kavna usedlina in filtri ter čajne vrečke in jajčne lupine lahko najdejo pot do kompostnega kupa. Na kompostnem kupu zgnijejo listi, mah, rastlinski ostanki, stara prst, pa tudi pokošena trava ter narezane veje in vejice, ki tvorijo dragocen humus, ki ga lahko uporabite za svoj vrt.

Podrobnejše informacije o tem, kako pravilno kompostirati in kaj točno smete dati na svoj kompostni kup, najdete v priročniku za kompostiranje.
 

A compost filled with autumn leaves, kitchen scraps and garden waste.
Naj gre za odpadke z vrta ali iz kuhinje: Če jih pustite zgniti na kompostu, bo nastal humus.

Izdelajte svojo zastirko

Mulč ali posebne vrste mulča, kot je mulč iz lubja, so običajno na voljo v katerem koli vrtnarskem centru in v večini trgovin z domačimi izdelki. Toda ali ste vedeli, da lahko mulč naredite sami? Plast mulča ne služi le kot zaščita rastlin proti zmrzali pozimi , poskrbi tudi za boljše shranjevanje vlage v tleh, zmanjša rast plevela in služi kot naravno gnojilo po gnitju.

Kot zastirko za gredice lahko na primer uporabite suho, sesekljano listje, slamo in posušene košnje trate. Mimogrede, če za pobiranje jesenskega listja uporabljate sesalnik za listje Einhell, si prihranite delo z drobljenjem, saj posesano listje zdrobi vgrajeni drobilnik, preden ostanki pridejo v zbiralno vrečo. Če želite uporabiti potaknjence grmovja in žive meje, lahko porezane ostanke pretvorite v lesne sekance. Vse, kar potrebujete, je zmogljiv vrtni drobilnik, odvisno od tega, ali bo drobilnik z rezili ali valjčni drobilnik. Sesekljan pokošen material lahko uporabimo kot trajno zastirko pod grmovjem, živimi mejami in drugimi drevesi.

Women's hands spreading mulch in the garden.
Preprosto lahko naredite svojo zastirko in jo uporabite na primer kot zaščito pred zmrzaljo za vaše gredice.

Zimsko zavetje in zaščita domorodnih prostoživečih živali

Ježi, žuželke, ptice itd. – pozimi veliko domorodnih prostoživečih živali išče toplo in varno zavetje. Z le nekaj preprostimi koraki lahko veliko prispevate in pustite, da nekaj živalskih sostanovalcev preživi zimo na vašem vrtu .

Jesensko listje lahko na primer naberete s puhalnikom za listje in ga zložite v kot, zaščiten pred vetrom in dežjem. V tem kupu listja lahko ježi najdejo popolno zatočišče za prezimovanje. Prav tako lahko prihranite pri odlaganju grmovja in potaknjencev žive meje, če veje namesto tega uporabite za gradnjo žive meje iz mrtvega lesa. Odvisno od dolžine žive meje lesene stebre zabijemo v zemljo ali – še lažje – vkopljemo s pomočjo našega akumulatorskega vrtalnika za zemljo. Prostor med stebri zapolnimo z debli, vejami in potaknjenci žive meje, grmovja in grmovja. Mimogrede lahko dodate tudi preostalo listje in ostanke trave kot zadnjo plast na živo mejo iz mrtvega lesa. Ta mrtva lesna ali Benjesova živa meja postane popoln življenjski prostor za številne žuželke, sesalce, kot so ježi ali polhi, plazilce, divje čebele in domorodne vrste ptic.

A typical Benjes hedge or deadwood hedge already planted with vegetation to provide shelter for animals.
Mrtva meja, imenovana tudi Benjes meja, je življenjski prostor za različne živali in žuželke.

Povzetek: Zavrzite manj, uporabite več!

Ne glede na to, ali gre za mulčenje, kot kompost ali kot zavetje za živali – odpadke, ki nastanejo pri vrtnarjenju, na primer zeleni potaknjenci, veje, listje in rastlinski ostanki, je mogoče uporabiti veliko bolje, kot če bi jih le zavrgli. Upamo, da so vam naši nasveti pomagali najti nekaj predlogov, ki jih lahko uporabite na svojem vrtu.

Napisal Marina Liefke
Objavljeno 28.10.2024

Marina Liefke je spletna urednica pri Einhellu, kjer se ukvarja s skoraj vsemi besedili, povezanimi z orodji, vrtnimi pripomočki in dodatki. Potrebno znanje pridobiva skozi praktično usposabljanje o izdelkih in tesno sodelovanje z Einhellovimi vodji produktov. Njen najljubši pripomoček je akumulatorski kompresor PRESSITO, ker takoj, ko zmanjka zraka, ga ponovno napolni.